
Zobacz co możemy Ci zaoferować w ramach indywidualnych usług księgowych.
Oferta1 stycznia 2022 roku nie jeden przedsiębiorca złapał się za głowę, z przerażeniem patrząc w przyszłość. Wszystko to za sprawą tzw. ustawy Polski Ład, której przepisy wprowadziły liczne zmiany, np. zasadę ustalania składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od podatku. Spowodowało to poruszenie wśród ludzi, a przedsiębiorców zmusiło do zmiany formy opodatkowania, by w 2022 roku osiągnięte straty były jak najniższe. Aby dokonać modyfikacji, konieczne jest zachowanie ustawowych terminów.
Zgodnie z panującym w Polsce prawem, każdy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania firmy, którą prowadzi. Z przepisów Polskiego Ładu wynika, że w przypadku zmiany na ryczałt bądź podatek liniowy trzeba je dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma podatnika osiągnęła pierwszy przychód w roku podatkowym lub do jego końca, gdy był on osiągnięty w grudniu.
Z powyższych informacji jasno wynika, że jeśli firma pierwszy przychód w roku otrzymała w styczniu, to czas na zmianę opodatkowania ma do 20 lutego. Jest to ostateczny termin, po którego upływie przedsiębiorca będzie zmuszony do rozliczania się przez kolejny rok w taki sposób jak dotychczas. Może to wpłynąć na pogorszenie się sytuacji firmy lub nawet doprowadzić ją do bankructwa.
Przykłady:
Pan Andrzej chce zmienić formę opodatkowania ze skali podatkowej na podatek liniowy. W tym roku pierwszy przychód otrzymał na początku stycznia. Aby zmienić formę opodatkowania, musi złożyć odpowiedni wniosek najpóźniej do 20 lutego. W przypadku niedotrzymania terminu przedsiębiorca nie będzie mógł już dokonać zmiany.
Pani Maria 10 listopada 2021 roku zawiesiła działalność swojej firmy. Planuje ją jednak wznowić w lutym 2022 roku i zamierza zmienić formę opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne. Kiedy mija termin złożenia wniosku? Wszystko zależy od tego, kiedy przedsiębiorca otrzyma pierwszy przychód. Jeśli będzie to zaraz po wznowieniu działalności gospodarczej, czyli w luty 2022 roku to zmiany muszą zostać zgłoszone do 20 dnia. następnego miesiąca, to jest 20 marca.
Zmianę formy opodatkowania może dokonać każdy przedsiębiorca. Wachlarz możliwości nie jest szeroki, a ponieważ wybór zależy od branży oraz obrotów firmy niekiedy sporo trzeba się na męczyć, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Zasady ogólne – jest to najpopularniejsza forma rozliczenia, która działa na zasadzie dwóch skal podatkowych. Pierwsza to 17% odnosząca się do przychodów poniżej 120 tys. Druga 32%, gdy przychody przekroczą 120 tys. Zasady ogólne mają swoje zalety w postaci ulg podatkowych, jak i wady.
Podatek liniowy – posiada stałą stawkę opodatkowania wynoszącą 19%. Za tą formą przemawia fakt, że jeśli przedsiębiorca nie osiągnie przychodu, nie musi płacić podatku. Są też minusy w postaci braku możliwości korzystania w niektórych ulg np. rozliczania ze współmałżonkiem.
Ryczałt ewidencyjny – skierowany do przedsiębiorców, których dochody roczne nie przekroczyły 2 mln euro. Do wyboru są różne stawki oprocentowania zależne od rodzaju działalności firmy.
Karta podatkowa – jest to forma opodatkowania, z której mogą korzystać tylko przedsiębiorcy rozliczający się na jej podstawie przed 2022 rokiem i nie dokonują zmiany.
Wiemy już, że ostatecznym terminem, którego należy przestrzegać, chcąc zmienić formę opodatkowania jest 20 lutego. Niezbędne do tego dokumenty podatnik może złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Więcej informacji można uzyskać w naszym biurze księgowym.
Rozliczanie podatku VAT – nowy dokument SLIM VAT. Sprawdź od kiedy obowiązuje i czego on dotyczy. Rozliczaj podatki z Biznes Partnerem.
Kto powinien zarejestrować się w CRPA? Biuro rachunkowe Binzes Partner podpowiada. Co to jest CRPA? Czym jest podatek akcyzowy? Sprawdź.
Jeśli posiadasz samochód osobowy, który jest wpisany na listę środków trwałych, masz do wyboru dwie metody użytkowania oraz rozliczania podatku.
Zobacz co możemy Ci zaoferować w ramach indywidualnych usług księgowych.
OfertaPrzeczytaj najnowsze informacje dotyczące obsługi księgowej osób i firm.
Strefa klientaSprawdź naszą ofertę usług księgowych dla Klientów indywidualnych i przedsiębiorstw
Dołącz do nasDowiedz się więcej o naszej działalności oraz korzyściach współpracy z naszą firmą.
O firmie