Zobacz co możemy Ci zaoferować w ramach indywidualnych usług księgowych.
OfertaProwadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wyjazdów oraz spotkań. W tym celu niezbędne jest posiadanie samochodu. Przedsiębiorcy więc korzystają zarówno z prywatnych, jak i firmowych pojazdów, by móc sprawnie zarządzać biznesem. Jeśli Ty również zaliczasz się do tej grupy osób, powinieneś uważnie zapoznać się z zasadami rozliczania samochodu firmowego względem rozliczania podatku dochodowego. Nasz artykuł z pewnością rozwieje wątpliwe kwestie, dlatego zapraszamy do lektury.
Pragniemy na początku zauważyć, że w przeciągu ostatnich kilku lat nie zaszły wielkie zmiany w zakresie rozliczania samochodu w firmie. Nadal obowiązują przepisy ze stycznia 2019 roku.
Jeśli posiadasz samochód osobowy, który jest wpisany na listę środków trwałych, masz do wyboru dwie metody użytkowania oraz rozliczania podatku VAT.
Pierwsza z nich to odliczenie 100% podatku VAT. Odnosi się to zarówno do nabywania pojazdu, jak i ponoszonych wydatków eksploatacyjnych. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim pojazd musi być wykorzystywany tylko do celów służbowych. Należy również przestrzegać regulaminu, który określa powyższe zasady. Przedsiębiorca musi także zgłosić pojazd w urzędzie skarbowym przy pomocy VAT-26. W samochodzie należy założyć kilometrówkę do celów VAT, a także wprowadzić do niej trasy oraz stan licznika.
Drugim bardziej komfortowym rozwiązaniem jest używanie pojazdu zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Wybierając tę opcję, masz możliwość odliczenia 50% VAT. Dotyczy to nabycia samochodu oraz wydatków eksploatacyjnych. W tym przypadku nie ma konieczności rejestracji pojazdu w urzędzie skarbowy. Nie trzeba również prowadzić żadnej ewidencji.
Jak już wspomnieliśmy osoby korzystające z prywatnego samochodu w firmie, wybierają 50% rozliczanie podatku VAT. Co więcej, nie prowadzą oni kilometrówek do celów PIT. Należy pamiętać, że jest to co innego niż kilometrówka do celów VAT. Aby prawidłowo rozliczyć taki pojazd, koszty eksploatacji np. przegląd, ubezpieczenie, zakup paliwa itp. powinno się zaliczać do kosztów w wysokości 20% poniesionych wydatków.
Przedsiębiorca ma możliwość zmiany sposobu użytkowania pojazdu z firmowego na prywatny. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
Jeśli kwestie związane z rozliczeniami w firmie są dla Ciebie niejasne, nie czekaj dłużej i skontaktuj się z nami. Błędy w dokumentach mogą kosztować Cię nie tylko straty finansowe, ale także spadek reputacji oraz stres.
Rozliczanie podatku VAT – nowy dokument SLIM VAT. Sprawdź od kiedy obowiązuje i czego on dotyczy. Rozliczaj podatki z Biznes Partnerem.
Kto powinien zarejestrować się w CRPA? Biuro rachunkowe Binzes Partner podpowiada. Co to jest CRPA? Czym jest podatek akcyzowy? Sprawdź.
Jeśli posiadasz samochód osobowy, który jest wpisany na listę środków trwałych, masz do wyboru dwie metody użytkowania oraz rozliczania podatku.
Zobacz co możemy Ci zaoferować w ramach indywidualnych usług księgowych.
OfertaPrzeczytaj najnowsze informacje dotyczące obsługi księgowej osób i firm.
Strefa klientaSprawdź naszą ofertę usług księgowych dla Klientów indywidualnych i przedsiębiorstw
Dołącz do nasDowiedz się więcej o naszej działalności oraz korzyściach współpracy z naszą firmą.
O firmie